به نام خدا

پیرامون ساندویچ پانل

1: ساندویچ پانل چیست ؟

به نوعی از پوشش ساختمانی که معمولا از یک هسته سخت و پوسته عایق برخوردار است ساندویچ پانل گویند.

هسته ها در ساندویچ پانل دارای قدرت عایق بالا ( حرارت و صوت ) و پوسته ها معمولا از جنس مواد مستحکم و مقاوم ساخته میشوند . در ایران به صورت معمول جنس هسته ها از عایق پلیمری پلی استایرن و یا عایق پلیمری پلی یورتان میباشند . ( عایق های پلی استایرن معمولا سبک تر و ارزانتر میباشند و قدرت عایق کمتری دارند . در مقابل عایق های پلی یورتان قدرت عایقی بالاتری دارند و دارای کیفیت عایقی بالاتری هستند ولی قیمت آنها نسبت به عایق های پلی استایرن بالاتر میباشد  .

توضیح این که قیمت بالاتر به سه دلیل میباشد:

1 : قیمت واحد پلی استایرن از پلی یورتان بسیار کم تر است

2: میزان مصرف پلی یورتان در یک متر ساندویچ پانل بیشتراز مقدار مصرف در مدل مشابه پلی استایرن  است .

3: همانطور که در بالا ذکر گردید به واسطه وزن بیشتر ساندویچ پانل های پلی یورتان ، ساختمان و استراکچر نصب آنها نسبت به ساندیچ پانل های پلی استایرن پر هزینه تر است )

 

پوسته ها در ایران معمولا از جنس فویل آلومنیوم وکاغذ( کرافت) و  ورق فلزی  میباشد . در دیگر کشور ها استفاده از چوب و پلاستیک های مهندسی مخصوص نیز رایج است .

جدارهای کرافت و فویل معمولا در محیط های غیر دسترس استفاده میشوند . این پوسته ها بسیار ارزانتر هستند اما آسیب پذیری بالاتری دارند . در ایران بعضا استفاده از جداره های فویل در قسمت زیر سقف سوله های صنعتی مشاهده میگردد . این انتخاب صرفا به دلیل ارزانتر شدن سوله میباشد  و فقط در سوله های استفاده میشود که سقف آن ارتفاع بالاتری دارند و احتمال استفاده از فضای زیر سقف در مواردی مانند انبار و یا اتاق های اداری بالایی وجود نداشته باشد

. در مواردی که کیفیت و ماندگاری مد نظر کارفرما باشد استفاده از جداره های ورق فلزی در هر دو طرف توصیه میگردد .

ورق های فلزی در انواع گوناگون وجود دارند . به صورت معمول ورق مورد استفاده ورق آهن با روکش رنگی میباشند .

در برخی موارد به جهت بالاتر بردن کیفیت مابین ورق فلزی و رنگ از یک لایه گالوانیزه نیز استفاده میگردد . وجود گالوانیزه باعث میگردد که در مناطقی که دارای محیط های خشن هستند خراش و آسیب های رنگ در بلند مدت سبب زنگ زدگی و پوسیدگی در جداره ها نشود .

رنگ در ورق های فلزی به صورت رنگ روغنی و رنگ الکترواستاتیک و رنگ غوطه وری انجام میشوند . نوع رنگ های مذکور به ترتیب کیفیت از کم به زیاد ذکر گردید . در مواردی هم به جهت بالاتر بردن کیفیت رنگ و جداره ها هر دو طرف داخل و بیرون ورق پوشش داده میشوند . به این ترتیب حتی پس از اسیب به ساندویچ پانل و خرابی هسته ها ، جداره ها از آسیب های محیطی در امان هستند .

ضخات ورق ها معمولا در دو ضخامت .35 میلیمتر و 0.50 میلیمتر میباشد ضخامت های 0.35 معمولا در محیط های کمتر آسیب پذیر و ضخامت ها ی 0.50.میلیمتر در محیط های مستعد ضربه مورد استفاده هستند  .

شکل و فرم جداره ها مشخص کننده نوع ساندویچ پانل میباشد و معمولا در ایران در انواع سینوسی و ذوزنقه و کرکره استفاده میشوند

 

ساندویچ پانل سینوسی  :

مرسوم ترین نوع ساندویچ پانل میباشد

شکل و فرم سینوسی به صورت زیر میباشند  . به دلیل استفاده بیشتر آن در جدارها به آن بعضا فرم دیواری هم  میگویند . این مدل پنل ها ضخامت عایق یکنواخت تری دارند و خاک و آلودگی کمتری را در سطح خود جذب میکنند

 

 

 

 

 

 

عرض پانل معمولا 102 سانتیمتر غیر مفید و 100 سانتیمتر مفید میباشند . طول پانل ها در کارخانه تولیدی و به سفارش مشتری تعیین میگردند . به صورت معمول ساندویچ پنل در ضخامت 4 سانتیمتر به جهت پوشش های سوله و به ضخامت 10 سانتیمتر جهت پوشش های عایقی مانند سردخانه مورد استفاده هستند . استفاده از ضخامت های بالاتر هم در مواردی به جهت بالابردن کیفیت در برخی سوله ها بعضا دیده میشوند

فرم های سینوسی در ساندیچ پانل به جهت اینکه سطح صاف تری نسبت به دیگر فرم ها دارند کمتر مستعد کثیفی و جمع شدن گرد و خاک میباشند و در محل هایی که زیبایی پوشش نیز مطرح باشد معمولا از این فرم ها استفاده میشوند . همچنین یکنواختی ضخامت عایق در این مدل پنل از دیگر مدل ها بیشتر است . معمولا در دیوارهای سوله های صنعتی از این فرم پنل بیشتر استفاده میشود .در برخی موارد مانند سردخانه ها که قدرت عایقی مطرح میباشد در تمامی سطوح جانبی و سقف استفاده از فرم سینوسی الزامی میباشد . استفاده از این مدل در سقف اگر چه باعث هماهنگی بدنه و سقف میشود و زیبایی بصری سالن را بالاتر میبرد اما حتما باید از قطعاتی به جهت جلوگیری نفوذ باران و برف در محل اتصال پنل ها استفاده کرد .

 

 

 

 

 

در زیر شکل و نحوه اتصال آن رادر سقف  های بیرونی ملاحظه کنید :

 

 

 

 

 

ساندویچ پانل طرح ذوزنقه:

این مدل پنل ها به شکل زیر میباشند :

 

 

 

 

 

 

معمولا در محل های که فشار عرضی به پانل بسیار بالا باشد از این مدل پنل توصیه میگردد . نصب این مدل پنل ها خصوصا در قسمت سقف بسیار ساده میباشد و معمولا نیازی به استفاده از چسب آب بند یا خمیر درزگیر ندارند .( به همین دلیل در بازار به نام سقفی مشهورند) در حالی که در استفاده از طرح سینوسی در سقف میباستی حتما از چسب های خمیری ( آکواریوم) مابین درز ها به جهت جلوگیری از نفوذ نزولات آسمانی استفاده کرد .

طرح کرکره :

این طرح در قدیم بسیار مورد استفاده بودند اما به دلیل این که این مدل پنل ها مانند طرح سینوسی نصب پرهزینه تری دارند و هم مانند طرح ذوزنقه مستعد جذب خاک هستند ، کمتر مورد استفاده قرار میگیرند

 

طرح های دیگری مانند پیچ مخفی و دکورال و … نیز وجود دارند که از عمومیت کمتری نسبت به طرح های بالا برخوردار هستند .

 

محمد احمدی

زمستان 1394

 

 

 


  پانل دیپلمات با دو خط تمام اتوماتیک پیوسته (Continuous) با توان تولید روزانه 4000 متر مربع در خدمت مردم ایران زمین.

  آدرس

  کارخانه و دفتر فروش : شهرک صنعتی پرند،انتهای بلوار صنعتگران،بلوار خلیج فارس،نگهبانی شماره3،پلاک15،سوله شماره یک

  تلفن

  09128904102

  ایمیل

  info@paneldiplomat.com

  سبد خرید